Paradox ALarm Sistemleri Hata Görüntüleme

Paradox alarm sistemlerinde hata var ise tuş takımındaki TBL ışığı yanar.

TBL 1

TBL2

Alarm sisteminde TBL ışığı yanıyor ise hatayı görmek için TBL tuşuna basılması gerekir.
TBL tuşuna basıldıktan sonra hata çeşidine göre TBL ışığı ile birlikte zone ışıkları yanar. Tuş Takımındaki her tuş farklı bir hatayı temsil eder. Alt-Menüye geçmek için Ana-menüde hata veren numaraya basınız.

Zone [1] : Kablosuz zon düşük pil uyarısı

1 Nolu tuşa tekrar basınız.
Işığı yanan [1]- [32] Kablosuz zonların pilini kontrol ediniz gerekli görürseniz değiştiriniz.
 

 

Zone [2] : Elektrik Hatası

2 Nolu tuşa tekrar basınız.
[1] Kontrol paneli akü voltajını ve panelin cam sigortasını kontrol ediniz. Akü voltajı düşükse akü şarj olduğunda hata düzelir. Akü şarj tutmuyorsa. aküyü değiştiriniz. Eğer panelin cam sigortası atmış ise 5A. cam sigorta ile değiştiriniz.

[2] Kontrol paneli trafo girişinde (220 volt) ve çıkışında (16 volt) enerji olduğunu kontrol ediniz. Şebeke voltajının geldiğini kontrol ediniz.

[3] Kontrol panelinde AUX çıkışından fazla akım çeken ürün/ürünler olabilir kontrol ediniz. Besleme yetersiz ise PS817 güç kaynağı kullanınız.

[4] Kablosuz keypad adaptörünün çıkışını (12 volt DC) ve şebeke voltajının geldiğini kontrol ediniz.

[5] Kablosuz keypad pilini kontrol ediniz. Pil zayıf ise şarj bitiminden sonra hata düzelecektir. Pil şarj tutmuyorsa değiştiriniz (BLC5).

[6] Kablosuz tekrarlayıcı trafo girişinde (220 volt) ve çıkışında (16 volt) enerji olduğunu kontrol ediniz. Şebeke voltajının geldiğini kontrol ediniz.

[7] Kablosuz tekrarlayıcı akü voltajını ve cam sigortasını kontrol ediniz. Akü voltajı düşükse akü şarj olduğunda hata düzelir. Akü şarj tutmuyorsa. aküyü değiştiriniz. Eğer tekrarlayıcının cam sigortası atmış ise 5A. Cam sigorta ile değiştiriniz.

[8] GSM kominikatör modülü akü voltajını kontrol ediniz. Akü voltajı düşükse akü şarj olduğunda hata düzelir. Akü şarj tutmuyorsa. Aküyü değiştiriniz.
 

 

Zone [3] : Siren (bell) hatası

3 Nolu tuşa tekrar basınız.
[1] Bell çıkışını ve siren bağlantınızı kontrol ediniz. Panel üzerinde BELL + ve BELL – arasına mutlaka 1k direnç takınız.

[2] Kontrol panelinde siren (belll) fazla akım çekiyor. Siren aküsünü kontrol ediniz. Sirenin akü voltajı düşükse akü şarj olduğunda hata düzelir. Akü şarj tutmuyorsa aküyü değiştiriniz.
 

 

Zone [4] : Haberleşme hatası

4 Nolu tuşa tekrar basınız.
[1] Kontrol panelinde telefon hattı bağlı değil veya telefon hattı kopuk. Telefon hattını ve bağlantısını kontrol ediniz.

[2] Kontrol paneli merkez istasyonun 1. telefonuyla haberleşemiyor. Telefon hattı bağlantısını kontrol ediniz. Merkez İstasyonu Telefon numarasını [815] adresinden kontrol ediniz. Panelin telefon hattına paralel telefon bağlanmış olabilir. Merkez istasyon alıcısı yoğun olabilir. Telefon hattı dahili hat ise hat alınmadan arama yaptırılıyor olabilir. Direkt telefon hattına bağlayınız.

[3] Kontrol paneli merkez istasyonun 2. telefonuyla haberleşemiyor. Telefon hattı bağlantısını kontrol ediniz. Merkez İstasyonu Telefon numarasını [816] adresinden kontrol ediniz. Panelin telefon hattına paralel telefon bağlanmış olabilir. Merkez istasyon alıcısı yoğun olabilir. Telefon hattı dahili hat ise hat alınmadan arama yaptırılıyor olabilir. Direkt telefon hattına bağlayınız.

[4] Kontrol paneli çağrı cihazıyla haberleşemiyor.

[5] Kontrol paneli ses modülü (VDMP3) ile haberleşemiyor. Panelin .enerjilerini kesip tekrar veriniz. [955] adresinde modül taraması yaptırınız.

[6] Kontrol paneli PC ile haberleşemiyor. PC numarasını kontrol ediniz.

[9] GSM şebekeye kayıtlanamıyor. Pin kodu sorgulamasının kapalı olduğunu ve sinyal güçlerini kontrol ediniz ve gerekli görürseniz anten uzatması kullanınız.

[10] IP Modülünün network ağına bağlı olduğunu kontrol ediniz. Kablonun kopuk veya hatalı bağlanmamış olduğuna bakınız.(sadece SP panellerde)

[STAY] Yakın çevrede GSM RF karıştırıcı cihazı veya yüksek frekansta parazit kaynağı mevcut olabilir.

[OFF] IP modüle girilen IP adreslerini ve port numaralarını kontrol ediniz.(IP/GPRS) (Sadece SP panellerde)

 

Zone [5] : Sabotaj ve/veya zon kablolama hatası

5 Nolu tuşa tekrar basınız.

Işığı yanan [1] – [32] Zon bağlantılarınızı ve dedektör kapak sabotajlarını kontrol ediniz.
 

 

Zone [6] : Modul sabotaj hatası

6 Nolu tuşa tekrar basınız.
[1] 2WPGM Kablosuz PGM modülünün kapağı tam oturmamış veya kapağı açık olabilir. Kapağı kontrol ediniz.

[2] Keypad bus kablosu sökülmüş veya kopmuş olabilir. Keypad kablosunu kontrol ediniz.

[3] ZX8 Kablolu zon genişleme modülü sabotajını kontrol ediniz.

[4] RTX3 Kablosuz alıcı/verici modülü kapağı kapanmamış olabilir. Kontrol ediniz.

[5] Kablosuz keypad duvar sabotajını kontrol ediniz. Duvar sabotajı kapanmamış olabilir veya keypad yerine montaj edilmemiş olabilir.

[6] GSM Bus modülü kapak sabotajını kontol ediniz. Kapak sabotajı kapanmamış veya kapak açık olabilir.

 

 

 Zone [7] : Yangın döngüsü hatası

7 Nolu tuşa tekrar basınız.
Işığı yanan [1] [32] Yangın zon bağlantınızı ve zon programınızı kontrol ediniz. Yangın zonunda bir kablo kesintisini belirtir.

 

 

 Zone [8] : Tarih/saat hatası

8 Nolu tuşa tekrar basınız.
SS/DD Şeklinde saati giriniz. (Eğer saat 01 ve 12 arasındaysa, 24Sa formatı için [1]‘i, AM için [2]‘yi ve PM için [3]‘ü seçmeniz gerekmektedir. Eğer saat 12’yi geçmiş ise, sistem otomatik olarak 24Sa formatını seçer.)

Yılı giriniz (4 haneli).

Ayı giriniz (2 haneli).

Günü giriniz (2 haneli). Çıkış için [CLEAR] tuşuna basınız.

 

 

 Zone [9] : Kablosuz zon denetim kaybı

9 Nolu tuşa tekrar basınız.
[1] – [32] Kablosuz zonlar panel ile denetim yapamıyor.[101] – [132] adreslerine girerek zonların sinyal seviyelerini kontrol ediniz. Sinyal seviyeleri düşük ise yer değişimi yaparak sinyal gücü yüksek olan bölgeye montajını yapınız. Eğer manyetik kontak ise sorunu çözmek için RPT1 Tekrarlayıcı modül kullanınız.

[STAY] RF Karışması algılanıyor. Yakın çevrede RF karıştırıcı cihazı veya yüksek frekansta parazit kaynağı mevcut.
 

 

Zone [0] / [10] : Modül denetim kaybı

0 Nolu tuşa tekrar basınız.
[1] Panel 2WPGM Kablosuz PGM modülünü görmüyor. Beslemesini ve sinyal gücünü kontrol ediniz. Eğer modül sökülmüş ise Programlama modunda [955] yazınız ve uyarı sesi gelene kadar bekleyiniz.

[2] Panel Keypadi görmüyor.Keypad bağlantılarını kontrol ediniz. Eğer keypad sökülmüş ise Programlama modunda [955] yazınız ve uyarı sesi gelene kadar bekleyiniz.

[3] Panel ZX8 bus modülünü görmüyor.ZX8 bağlantılarını kontrol ediniz. Eğer ZX8 sökülmüş ise Programlama modunda [955] yazınız ve uyarı sesi gelene kadar bekleyiniz.

[4] Panel RTX3 Kablosuz alıcı/verici modülünü görmüyor.RTX3 bağlantılarını kontrol ediniz. Eğer RTX3 sökülmüş ise programlama modunda [955] yazınız ve uyarı sesi gelene kadar bekleyiniz.

[5] Panel Kablosuz keypadi görmüyor. Keypadin sinyal seviyesini ve pilini kontrol ediniz. Eğer kablosuz keypad sökülmüş ise Programlama modunda [955] yazınız ve uyarı sesi gelene kadar bekleyiniz.

[6] Panel Kablosuz tekrarlayıcı (RPT1) modülünü görmüyor. RPT1’in sinyal seviyesini, trafo ve akü bağlantılarını kontrol ediniz. Eğer kablosuz tekrarlayıcı sökülmüş ise Programlama modunda [955] yazınız ve uyarı sesi gelene kadar bekleyiniz.

[7] Panel PGM4 PGM Genişleme Modülünü görmüyor. Bağlantılarını kontrol ediniz. Eğer sökülmüş ise Programlama modunda [955] yazınız ve uyarı sesi gelene kadar bekleyiniz.

[8] Panel VDMP3 Ses Modülünü görmüyor.VDMP3 modülünü kontrol ediniz. Üzerinde Error ledi yanıyor ise panel beslemeleri kesip yeniden veriniz. Sorun devam ederse Programlama modunda [955] yazınız ve uyarı sesi gelene kadar bekleyiniz.

[9] Panel PCS100 GSM modülünü görmüyor. PCS100 modülünün seri bağlantı kablosunun doğru yere takılı olduğunu kontrol ediniz.
(PCS100 GSM edition=Serial – Panel=Ebus)

(PCS100 GPRS edition= In field programmer – Panel=Serial)

[10] Panel IP100 Internet Modülünü görmüyor. Seri bağlantı kablosunun doğru yere takılı olduğunu kontrol ediniz.

(IP100=Serial – Panel= Serial)

 

 

Zone [16] Keypad hatası (sadece K32/K32RF/K32IRF/K32I)
Kablo bağlantısında hatalı bağlantı veya kopuk kablo olabilir. Keypad bağlantısını kontrol ediniz.

 

 

Zone [17] Panelin V3.2 veya üstüne güncelleyin (sadece K32IRF)
Panel K32IRF Keypadi desteklemiyor. Panel güncellemelerini kontrol ediniz. V3.2 veya üzeri versiyon panellerle uyumludur.

 

 

[Sleep] Keypad hatası (sadece K636 / K10V/H)
Kablo bağlantısında hatalı bağlantı veya kopuk kablo olabilir. Keypad bağlantısını kontrol ediniz.

     

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.